RC 9’s Tourney

ROCKLAND COUNTY ALL-STAR 9’S
SUMMER 2015 TOURNAMENT

Congratulations to Suffern, winning their first championship in 15 years!  Championship Game: Suffern 10, Haverstraw 5

 


A BENEFIT FOR THE CHALLENGER DIVISION OF LITTLE LEAGUE
District 18 Challenger Division is designed for children with special needs.  Established in 1993, the District 18 Challenger Little League travels to all Little Leagues in the county playing on weekends. Children with special needs, aged 5-21, are eligible to play. “Buddies” are provided for those that need them.

Our Mission: Challenger is a division of Little League designed to give children with special needs the opportunity to succeed at playing baseball in a program geared to them, where winning is not a concern but making each player feel like a champion is the top priority.  Challenger’s primary goal is to allow each child to experience the joy of being on a team where their special needs are met in a safe playing environment.

Please enjoy yourself at WNLL, and thank you for taking part in this benefit tournament.


 

 

WELCOME ALL-STARS 9’s !!!

 

Pool A

Pool B

Pool C

Pool D

Suffern (2-0)

Nanuet (2-0)

Haverstraw (2-0)

Stony Point (2-0)

Congers (1-1)

Nyack-VC (1-1)

Pearl River (1-1)

Ramapo (1-1)

West Nyack (0-2)

New City Blue (0-2)

S.Orangetown (0-2)

New City Gold (0-2)

Each team plays two games. All teams advance to single elimination round.
Teams are 
seeded by: (1) number of wins; (2) fewest runs allowed per defensive inning; (3) most runs scored

per offensive inning; coin toss.

.

.

2015 RC 9-YR-OLD TOURNAMENT SCHEDULE

 #  DAY  DATE  TIME  GAME  FIELD
1 Tues July 7 6:00 West Nyack (4) vs Congers (9)
WN: Mallory (50), Humbach (55)
C: Henshaw (60), Difalco (33), Nerz (29)
 Cesca
2     6:00 New City Blue (4) vs Nanuet (9)
NCB: Hauser (64), Pendergast (20), Ciganik (31), Bleifer (10)
N: Farkas (74), Serrano (34) 
 Finkel
3     6:00 Pearl River (1) vs Haverstraw (6)
PR: Rayward (35+1), Verun (35+1), Mullearn (13)
H:  Germosen (65+3), Falek (14)
 Medler
4     8:00 New City Gold (0) vs Stony Pt (10)
NCG: Kramer (61), Saya (6), Nolan (17), Benvento (7)
SP: Gallagher (65+1)
 Cesca
5  Wed  July 8 6:00 S.Orangetown (4) vs Haverstraw (10)
SO: Lieber (8), Collazo (38), Lenihan (52), Ostrander (13)
H: Fishel (49), Falek (57)
 Finkel
6 6:00 New City Gold (4) vs Ramapo (10)
NCG: Noia (39), Benvenuto (8), Benjamin (43), Goodman (36)
R: Palumbo (20+2), Egganh (50+5), Bernst (20+1), Jaffey (17)
 Medler
7     8:00 West Nyack (2)  vs Suffern (12)
WN: Coleman (75), Martins (43), Berrigan (5)
S: Conn South (59)
 Finkel
8     8:00 Nanuet (15)  vs  Nyack-VC (8) 
N: Kempf (75), Hardwick (59)
NVC: Pierre (50+1), Felts (44), Salverson (11), Store (11), Koether (20+1), Joseph (5)
 Medler
9  Thur  July 9 6:00 New City Blue (10) vs Nyack-VC (13)
NCB: Bliefer (42), Prendergast (49)
NVC: Gilpin (37), Stone (50+3), Michalowski (20+4)
 Finkel
10     6:00 Suffern (15) vs Congers (2)
S: Kravitz (66)
C: Decicco (28), Merz (63), Difalco (48)
 Medler
11  Fri   7:00 Stony Point (12) vs Ramapo (8) 
SP: Pastina (31), Andino (5), Murray (36), Quin (16)
R: Polombo (35+4), Bernstein (20+1), Jafee (20+3), Greenberg (20+5)
Finkel
12     7:00 S.Orangetown (9) vs Pearl River (10)
SO: Ostrander (35+4), McCarthy (38), Haughey (20+1)
PR: Rayward (35), Mulhearn (27), McNally (57)
 Medler
13 Sat July 11 5:00 S. Orangetown (4) vs Nyack-VC (7)
SO: Fisnel (75+7), Haughny (26)
NVC: Pierre (75+1), Felts (39)
 Finkel
14     5:00  New City Gold (12) vs Congers (5)
NC: Kramer (20), Saya (24), Nolan (26), Benjamin (24)  
C:  Decicco (48), Henshaw (75+3), Crisci (10)
 Medler
15      7:00 Ramapo (28) vs West Nyack (8)
R: Bernstein (20), Eganh (50+3), Greenb (19), Jaffe (20+2)
WN: Mallory (74), Hambach (74), Holland (25)
Finkel
16      7:00 Pearl River (5) vs New City Blue (3)
PR: Veiron (52), Rayward (48)
NC: Hausner (74), Diamond (44)
 Medler
17  Sun July 12  3:00 Haverstraw (10)  vs  New City G (0)
H: Germosen (35), Dwyer (9), Collazo (12)
NCG:  Kramer (75+1), Zuppe (14), Goodman (6)

Finkel
18      3:00 Nyack-VC (4) vs Stony Point (12)
NVC: Gilein (47), Waller (17), Stone (50+2), Dobbler (12)
SP: Gallagher (48), Pastini (35+6), Quinn (20)
 Medler
19      5:00 Pearl River (7) vs Suffern (13)
PR: Mulhearn (28), Carlacci (46), Costello (50)
S: Briggs (70), Iazetti (56)
  Finkel
20      5:00 Nanuet (5) vs Ramapo (1)
N: Farkas (77), Serrano (34)
R: Jaffe (35+3), Bernst (35+1), Greenb (35+2), Polom (35+2)
 Medler
21  Tues  July 14  7:00 Suffern (7) vs Nanuet (4)
S: Southwell (64), Brogan (46)
N: Kempf (75+2), Hastings (53)
 Finkel
22      7:00 Haverstraw (6) vs Stony Point (1)
H:  Germosen (75), Falck (16)
SP: Andino (72), Postina (27), Castaldo (17)
 Medler
23  Wed  July 15  7:00 Suffern (10) vs Haverstraw (5)
W21: 
W22: 
 Cesca
Comments are closed.